Jakie są rodzaje śmieciarek i czym się charakteryzują?

0
370

Segregowanie odpadów jest obowiązkiem gospodarstwa domowego. Dobrze prowadzony recykling chroni planetę i pozwala na powtórne stosowanie niektórych zużytych wcześniej materiałów. Żeby jednak recykling był możliwy najpierw odpad musi trafić na sortownię. Dzieje się to za pomocą pojazdów zbierających odpady z pojemników komunalnych, które są popularnie zwane śmieciarkami. W niniejszym artykule przyglądamy się temu jakie są rodzaje śmieciarek i czym się charakteryzują.

Śmieciarka to pojazd komunalny, który zazwyczaj jest zbudowany na podwoziu samochodu ciężarowego. Jest zbudowany tak aby mógł być wykorzystywany do transportowania odpadów komunalnych z osiedlowych pojemników na odpady do wysypiska śmieci.

Śmieciarki jednokomorowe oraz wielokomorowe

Według najprostszego podziału można wyróżnić śmieciarki jednokomorowe lub wielokomorowe. Maszyny jednokomorowe są wyposażone w boczny, przedni lub tylny załadunek. Z kolei w przypadku śmieciarek wielokomorowych załadunek może odbywać się z kilku stron jednocześnie. Poza tym, główną zaletą śmieciarek wielokomorowych jest oczywiście możliwość zabrania różnych odpadów jednocześnie. Z kolei śmieciarka jednokomorowa musi osobno podjechać np. po szkło i osobno po odpady zmieszane. Tym samym ilość kursów jakie wykonują śmieciarki jednokomorowe wydaje się większa. W praktyce jedna śmieciarka może być dedykowana do jednego typu odpadów i tym samym wydajność może być wciąż bardzo wysoka. Jednak pod warunkiem, że w danej firmie komunalnej pracuje kilka śmieciarek jednocześnie. Co nie zawsze jest możliwe, w szczególności na wsiach oraz w mniejszych miejscowościach.

Podział śmieciarek ze względu na sposób ładowania odpadów

Najpopularniejsze są śmieciarki ładowane z tyłu lub z boku. W tym przypadku specjalny mechanizm chwyta kontener, następnie obraca i wsypuje odpady do tak zwanej wanny załadowczej. Tego typu maszyny zazwyczaj są wyposażone w systemy zgniatania śmieci, dzięki czemu odpady mają

Alternatywą są śmieciarki ładowane z przodu (np. śmieciarka sprzedaż mała) W tym przypadku pojemnik jest unoszony do góry a śmieci wpadają w odpowiednie miejsce w śmieciarce służące do transportu odpadów.

Poza tym, znane są również śmieciarki z ssawą, które można porównać do odkurzacza. Jest to rodzaj śmieciarki, który pozwala zbierać odpady nie tylko z pojemników, ale także z ulicy lub chodnika.

Więcej na temat śmieciarek można przeczytać na wynajem śmieciarek Koszalin.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę.